Muzyka grecka


Muzyka grecka - najważniejsze piosenki i tańce greckie. Zachęcamy do zobaczenia folkloru greckiego na żywo.

SirtakiSirtaki jest tańcem towarzyskim oparty na motywach ludowych tańca greckiego, który miał stanowić część rytuału stosowanego w czasie składania bogom ofiary ze zwierząt.Swą karierę taniec ten zawdzięcza melodii M. Theodorakisa z filmu Grek Zorba. Z czasem zaczęto błędnie utożsamiać sirtaki z "zorbą".

Sirtaki w odróżnieniu od większości greckich tańców ludowych nie jest tańczony w kole i z trzymaniem się za ręce. W siritaki tancerze (tradycyjnie mężczyźni) tworzą linię, kładąc ręce na ramionach sąsiada.

Sirtaki,jest przeważnie tańczony przez niewielką liczbę tancerzy. W przeciwieństwie do stałych kroków innych tańców ludowych, dopuszczalna jest improwizacja i kombinacja figur i kroków. Współcześnie Sirtáki jest atrakcją regionalną, graną w tawernach lub dla turystów na tzw. wieczorach greckich w hotelach.

TsifteteliTaniec tsifteteli jest jednym z bardziej znanych greckich tańców tradycyjnych, często stanowiąc prawdziwe widowisko hucznej greckiej zabawy, do której wciągana jest cała publiczność.

ZeibekikoZembekiko jest tradycyjnym tańcem greckim, któego rodowód sięga jeszcze czasów starożytnej Grecji. Jest to taniec, w którym uczestniczą tylko mężczyźni. W przeszłości był to grecki taniec poświęcony najważniejszym bogom greckim: Zeusowi i Dionizosowi. Jest to taniecniezwykle emocjonalny, nasycony nabożnym skupieniem i improwizacją, a wyrażający całą gamę uczuć tancerza. Powiązany on jest często z rytuałem tłuczenia talerzy

Sirtos kalamatianosDość szybki taniec wykonywany w tempie 7/8. Zawiera on 12 kroków, co w połączeniu z tempem czyni go jednym z trudniejszych tańców greckich.